Jak dbać o meble drewniane?
Meble drewniane cieszą się niesłabnącą popularnością już od wielu lat. Jednak by mogły służyć latami, to trzeba o nie odpowiednio zadbać. Należy wiedzieć, iż wymagają systematycznej, właściwej pielęgnacji. Trzeba stosować odpowiednie środki czystości, a przy tym też dobrze je chronić. Sprawdźmy zatem, jak dbać o meble drewniane!
Pielęgnacja mebli drewnianych – stosuj odpowiednio dobrane preparaty
Na rynku dostępnych jest wiele mebli z drewna. W zależności od własnych potrzeb i preferencji możesz sięgnąć po meble drewniane lakierowane, woskowane lub olejowane. Każdy rodzaj wymaga właściwej i systematycznej pielęgnacji, ale przy tym innej. Odpowiednio dobrane preparaty pielęgnacyjne, chronią powierzchnię drewna i wydobywają jego piękno: podkreślają barwę oraz niepowtarzalne słoje. Koniecznie dobierz właściwy preparat do sposobu wykończenia mebli (lakier, wosk lub olej). Zawsze sprawdzaj na etykiecie, do jakich mebli przeznaczony jest preparat – inne środki stosowane są do mebli lakierowanych i woskowanych, a inne do olejowanych.
Jak dbać o meble lakierowane?
Jeśli jesteś właścicielem mebli lakierowanych, pamiętaj, aby do czyszczenia takich mebli nie stosować tłustych mleczek, ponieważ przyczyniają się one do zmatowienia lakieru. Najlepiej używać letniej wody z dodatkiem mydła lub płynu do mycia naczyń. Zamoczoną w wodzie, a następnie wyciśniętą, miękką ściereczką, przetrzyj powierzchnię mebli, a później, wytrzyj je inną, suchą szmatką. W ten sposób usuniesz wszelkie zabrudzenia i nadasz drewnu piękny połysk.
Jeśli chcesz użyć środka do czyszczenia mebli lakierowanych, pamiętaj, by nałożyć go najpierw na ściereczkę i dopiero wtedy wyczyścić drewno. Nie nakładaj produktów bezpośrednio na meble, aby nie narażać ich na nieestetyczne przebarwienia.
Jak pielęgnować meble woskowane?
Masz w domu meble woskowane? Pamiętaj, że nie należy myć ich wodą, ani mokrymi lub wilgotnymi ściereczkami. Używanie silnych chemicznych środków także nie jest wskazane, zatem unikaj wszelkiego rodzaju detergentów i wybielaczy. Stosuj jedynie produkty do czyszczenia drewna woskowanego i czyść meble miękką ściereczką z mikrofibry. Zwróć uwagę, aby nie zarysować powierzchni zbyt szorstką szmatką. Jeśli chcesz odświeżyć meble woskowane i dodać im blasku, na czyste meble możesz nałożyć wosk. Wybierz wosk na bazie naturalnych składników, na przykład pszczeli. Cienką warstwę wosku nałóż na ściereczkę i wcieraj w drewno, aż do uzyskania połysku.
Meble olejowane – jak o nie zadbać?
Do codziennej pielęgnacji mebli olejowanych wystarczy lekko wilgotna szmatka lub sucha chusteczka do kurzu. Meble wycieraj zawsze w kierunku usłojenia. Do czyszczenia większych zabrudzeń należy zastosować specjalne mydło do powierzchni olejowanych, które nie tylko czyści, ale też tworzy warstwę ochronną na powierzchni mebli. Takie meble zawsze czyść wyłącznie środkami przeznaczonymi specjalnie do nich. Nie należy używać detergentów, alkoholu, terpentyny, zmywacza czy rozpuszczalników, które doprowadziłyby do odbarwionej plamy.
Po dłuższym użytkowaniu meble olejowane mogą matowieć lub szarzeć. Warto je wtedy odświeżyć poprzez naniesienie cienkiej warstwy oleju pielęgnacyjnego. Olej nałóż na suchą powierzchnię i powierzchnię mebli i poleruj, aż do uzyskania pożądanego połysku.
Najlepsze warunki dla mebli z drewna
Zwróć uwagę na odpowiednią temperaturę i wilgotność w pomieszczeniu. Optymalne warunki dla mebli drewnianych to temperatura od 15 do 30 stopni Celsjusza. Pamiętaj zatem o częstym i regularnym wietrzeniu pomieszczenia, w którym stoją drewniane meble. Zadbaj także o odpowiednią odległość od wszelkich źródeł ciepła znajdujących się w pomieszczeniu. Nie stawiaj mebli z drewna tuż przy kaloryferze, grzejniku, piecu czy kominku. Zachowaj co najmniej metr od źródła ciepła. Jeśli w pomieszczeniu jest ogrzewanie podłogowe, podłóż filcowe podkładki pod meble.
Pielęgnacja meble drewnianych – dodatkowe wskazówki
Skoro o temperaturze mowa, to pamiętaj, że nie należy stawiać gorących lub bardzo zimnych naczyń bezpośrednio na stole. Mogą wtedy powstać nieestetyczne plamy, przebarwienia i ślady, które trudno będzie usunąć. Warto więc używać specjalnych podkładek pod naczynia.
Pamiętaj również, by nie pisać długopisem na kartce położonej bezpośrednio na drewnianym blacie, stole bądź biurku. Długopis może pozostawić niepożądane wgłębienia i rysy na powierzchni drewna, w które szybko będzie wnikał brud.
Podsumowanie
Wiele osób stawia na drewniane meble, ponieważ nie tylko pięknie prezentują się w pomieszczeniu, ale też służą przez wiele lat. Fantazyjne usłojenie i barwa naturalnego drewna nadają każdemu pomieszczeniu indywidualnego charakteru oraz niepowtarzalnego stylu. Sprawdź, jakie propozycje mebli z drewna przygotowaliśmy dla Ciebie!