#Letnie remonty – pokój przedszkolaka

Choć sami są jeszcze mali, to potrzebują przestrzeni. Takiej, która swoją funkcjonalnością zapewni przedszkolakom zaspokojenie potrzeb i jednocześnie będzie bezpiecznym wsparciem w samodzielności dziecka. Warto więc przemyśleć aranżację pokoju dla malucha, by był on przyjazny dziecku i służył mu również, gdy maluch z przedszkolaka zamieni się w małego ucznia. O czym pamiętać przy remoncie dziecka? Podpowiadamy!
Panele i dywanik zamiast wykładziny
Dlaczego warto postawić na takie rozwiązanie? Przede wszystkim dlatego, że przy nim łatwiej będzie utrzymać podłogę w czystości. Zwłaszcza, gdy maluch lubi spędzać czas kreatywnie i chętnie sięga po farby oraz wszelkiego rodzaju ciastoliny. Poza tym za pomocą dywanu możesz wyznaczyć dziecku miejsce do zabawy. Twój przedszkolak szybko przyzwyczai się, by nie wychodzić np. z klockami poza ten teren, a to znacznie ograniczy powstawanie w pokoju bałaganu.
Zwróć uwagę, by kącik do zabawy był dobrze oświetlony. Jeśli pokój jest duży i górna lampa jest niewystarczająca, by dotrzeć do każdego miejsca, zamontuj na ścianie kinkiet. Ciekawym i pobudzającym wyobraźnię przedszkolaka będzie lampa z geometrycznymi kształtami, która świetnie wpisze się również później w aranżację pokoju ucznia, nastolatka, a nawet studenta.
Neutralne ściany, najlepiej plamoodporne
Kreatywne maluchy bardzo często swoje artystyczne pasje realizują poza tradycyjną kartką papieru. Zazwyczaj preferują ściany. Z tego względu do pokoju dziecka polecamy farby plamoodporne, z których łatwo usuniesz różnego rodzaju zanieczyszczenia. Chcąc zachować harmonię i zapewnić maluchowi efektywny wypoczynek, wybierz neutralne kolory. Świetnie sprawdzą się odcienie beżu, klasyczna biel, szarość lub pastele. Chcąc ożywić pokój przedszkolaka mocniejszymi barwami, zrób to za pomocą dodatków.
Jeśli zechcesz przełamać monotonię gładkiej ściany, skorzystaj z naklejek. Z ich pomocą w prosty sposób możesz zmieniać charakter pokoju nawet co miesiąc. Funkcjonalną dekoracją pokoju będzie stylowy kinkiet, który wyeksponuje swoim oświetleniem ścienną galerię zdjęć, obrazków i różnego rodzaju pamiątek.
Półki w zasięgu małych rączek
Pamiętaj, że pokój przedszkolaka będzie sprzyjał nauce samodzielności, jeśli umieszczone w nim sprzęty będą dostępne dla dziecka. Oznacza to, że wielkość mebelków powinna być odpowiednio dopasowana do wzrostu malucha. Zadbaj więc, by dziecko miało swobodny dostęp do swoich książeczek i ustawionych na półkach zabawek. Takie rozwiązanie nie tylko zachęci malucha do korzystania z całego zbioru, ale też do sprzątania po skończonej zabawie.
Planując wyposażenie pokoju dla przedszkolaka zadbaj też o to, by w zasięgu jego ręki znalazło się choć jedno źródło światła, by maluch mógł z niego swobodnie korzystać, gdy zajdzie taka potrzeba. Wystarczy mała lampka stołowa ustawiona na półce, by przedszkolak nie miał problemu z doświetleniem swojego pomieszczenia. Chcąc zachować spójność w projekcie, skorzystaj z całej kolekcji, np. linii Apple od marki Altavola, w której znajdziesz cały zestaw niezbędny do optymalnego oświetlenia pokoju.
Kącik twórczy – mały stolik lub biurko
Postaraj się zaplanować aranżację pokoju przedszkolaka tak, by znalazło się w nim miejsce na mały stolik lub biurko z krzesełkiem, przy którym dziecko będzie mogło wygodnie realizować swoje twórcze projekty. Najlepiej takie, które będą łatwe do czyszczenia, jeśli kreatywność malucha wyjdzie poza kartkę papieru. Zwróć uwagę, by przedszkolak mógł samodzielnie usiąść na krzesełku i bezpiecznie z niego wstać w dowolnym momencie. Wielkość blatu wybierz tak, by znalazło się na nim miejsce na akcesoria plastyczne i lampkę, przy której będzie pracował kreatywny przedszkolak.