Jak dobrać odpowiednie lampy do łazienki?

Nie każda łazienka posiada okno, przez które wpada do wnętrza naturalne światło. Warto więc dobrze zaplanować jej oświetlenie i wybór odpowiednich lamp. Będą one służyły podczas porannej toalety, przy popołudniowym odświeżeniu się i podczas wieczornego relaksu w wannie z pachnącą wodą. Jak dobrać odpowiedni lampy do łazienki, by cieszyły swą funkcjonalnością? Skorzystaj z naszych porad!
Więcej, niż jeden punkt świetlny
Planując oświetlenie swojej łazienki weź pod uwagę fakt, że jeden punkt świetlny może okazać się niewystarczający. Zwłaszcza, gdy pomieszczenie jest duże lub ma bardziej rozbudowany układ. Co do zasady: w ciemnej łazience bez okien warto postawić na kilka punktów świetlnych. Pamiętaj, by ich dobór i rozmieszczenie jeszcze przed zakupem skonsultować z elektrykiem. W mokrym pomieszczeniu nie każde miejsce jest odpowiednim dla gniazd i włączników, które mogą być narażone na zachlapanie wodą.
Kilka punktów świetlnych w łazience zdecydowanie poprawia funkcjonalność pomieszczenia. Górne oświetlenie doskonale dopełnią lampy boczne i dekoracyjne, które dodadzą łazience stylu, podkreślą charakter aranżacji i stworzą przyjemny nastrój idealny na wieczorną, odprężającą kąpiel. Światło boczne traktuj, jako funkcyjne. Mogą to być np. lampy punktowe zamontowane przy lustrze, które przydadzą się podczas porannej toalety.
Ciekawą propozycją w minimalistycznym stylu, która wniesie do wnętrza powiew nowoczesności, jest futurystyczny design kolekcji VINYL stworzonej przez markę Altavola. Znajdziesz w niej lampy sufitowe, wiszące i kinkiety, z których skompletujesz spójną kolekcję idealną do Twojej łazienki.
Lampy do łazienki – wodoszczelność
Często przy planowaniu oświetlenia pada pytanie, czy wodoszczelne lampy w łazience są koniecznością, czy można z nich zrezygnować. Wszystko zależy od tego, w którym miejscu zechcesz zamontować oświetlenie. Chociaż łazienka kojarzona jest z wilgocią, to nie brakuje w niej miejsc, które nie mają kontaktu z wodą, więc zawieszona tam lampa nie zostanie przypadkowo zachlapana. W takim przypadku jej wodoszczelność może mieć znikome znaczenie.
W nowym budownictwie rzadkością jest też łazienka z kłębami wilgotnej pary unoszącej się po każdej kąpieli lub skorzystaniu z prysznica. Przy dobrej wentylacji wystarczy więc lampa z klasyczną szczelnością IP20. Jeśli natomiast Twoja łazienka jest mała, a Ty nie masz pewności odnośnie odpowiedniej wentylacji, postaw na bezpieczeństwo i wybierz wszystkie lampy ze stopniem ochronności IP44.
Bez względu na to, w jakim stopniu mają być wodoszczelne lampy do łazienki, zwróć uwagę na ich klosze. Od nich, a konkretnie od szkła, zależeć będzie to, jak rozproszy się światło w po mieszczeniu i jaką barwę ono przybierze. Przy doświetlaniu lustra, przy którym robiony jest makijaż i precyzyjne golenie zarostu oraz inne zabiegi pielęgnacyjne związane z poranną lub wieczorną toalety, dobrym rozwiązaniem będzie światło białe. Z kolei przy wannie, w której planujesz relaksować się po ciężkim dniu w pracy, lepiej sprawdzi się miękkie światło w ciepłej tonacji.