Barwy światła 3000 i 4000 Kelwinów – różnica i zastosowanie
Nowoczesne technologie LED wprowadzają innowacyjne rozwiązania, również w dziedzinie oświetlenia wnętrz. Dzięki różnorodnym barwom światła można dostosować je do wybranego stylu aranżacji pomieszczeń, a nawet samo światło może być sposobem na dekorację domu, sklepu lub biura. Dziś przyjrzymy się barwom światła 3000 i 4000 Kelwinów – czym się różnią i jakie mają zastosowanie?
Temperatura barwowa LED – co to takiego?
Barwa światła regulowana jest przez tzw. temperaturę barwową podawaną w Kelwinach. Możemy wyróżnić 3 najczęściej spotykane rodzaje barw: ciepłą, neutralną i zimną. To, do jakiej grupy przypisze się dane światło, zależy zatem od ilości kelwinów.
Barwa 3000 kelwinów – ciepła barwa światła
Barwa światła oscylująca w granicach ok. 3000 Kelwinów zaliczana jest do tzw. ciepłej barwy. Mówi się, że to najstarszy kolor światła, towarzyszący ludzkości od wielu pokoleń (najbardziej przypomina barwę światła pochodzącą z tradycyjnych źródeł oświetlenia, jak świece czy ogniska). Jest to popularne światło, kojarzące się z przytulnym nastojem oraz domową atmosferą. Będzie idealne do odpoczynku i ukojenia zmysłów (np. przed zaśnięciem), ale wprowadza też romantyczny nastrój.
Najczęściej stosuje się ją w miejscach wypoczynku, w sypialniach, korytarzach, salonach, pokojach dziecięcych (ciepła barwa światła nie razi w oczy) czy przedpokojach, często jako boczne źródło oświetlenia.
Barwa 4000 Kelwinów – neutralna barwa światła
Barwa neutralna (nazywana również “białą”) to światło pomiędzy ciepłym a zimnym, doskonałe dla niezdecydowanych, a jednocześnie niezwykle uniwersalne. Jest to najbardziej zbliżona barwa do światła słonecznego, przywołująca na myśl czystą biel.
Bardzo często stosuje się ją w miejscach pracy, w biurach, punktach sprzedaży, galeriach handlowych, restauracjach oraz w domach i mieszkaniach (szczególnie w kuchniach i łazienkach) jako główne źródło oświetlenia. Wybiera się ją do nowoczesnych aranżacji, np. minimalistycznego stylu skandynawskiego, ale także do oświetlenia elewacji ogrodu.
A co z zimnym światłem?
Zimne światło zaczyna się od 6000 Kelwinów i intensywnie pobudza organizm. Nie nadaje się do miejsc wypoczynku jak sypialnie i pokoje dziecięce. Zwykle stosuje się je do dekoracji i ekspozycji, np. w galeriach sztuki czy sklepach z biżuterią, ale także w magazynach, warsztatach, salonach kosmetycznych i garażach.
Badania wskazują, że temperatura światła wpływa na samopoczucie człowieka oraz nastrój pomieszczenia. Światło może również pomóc wyeksponować te elementy, na których nam szczególnie zależy lub stać się elementem dekoracyjnym. Najlepiej wybierać najbardziej zbliżone do naturalnego, jest ono najzdrowsze dla wzroku. W miejscach odpoczynku warto stosować ciepłe barwy, w miejscach długotrwałego przebywania – neutralne, w punktach wytężonej pracy – zimne.