Jak wybrać odpowiednią lampę w zależności od pomieszczenia?
Piękne, przytulne i funkcjonalne wnętrza to nie tylko modne meble, stylowe dodatki i nowoczesne gadżety podnoszące jakość oraz komfort życia. To także prawidłowo dobrane oświetlenie, które może mieć wpływ na nasze zdrowie, samopoczucie, nastrój i odpoczynek. Może również odmienić wnętrze, dodać mu charakteru, rozjaśnić ciemne zakamarki i pomóc stworzyć przytulny kącik. Jeśli chcemy wydajnie pracować i efektywnie wypoczywać, musimy zadbać o odpowiednią dawkę światła, również sztucznego. Warto w tym wszystkim pamiętać, że każde pomieszczenie w domu pełni inne funkcje i przez to wymaga innego światła. Zatem, jak oświetlić klatkę schodową tak, aby była bezpieczna? Jakie oświetlenie do sypialni wybrać, aby zapewnić sobie właściwy nastrój? W końcu, jakie lampy do kuchni i łazienki pozwolą połączyć przyjemne z pożytecznym? O tym poniżej.
Jakie oświetlenie na klatkę schodową?
Oświetlenie na klatce schodowej to jedna z kluczowych kwestii, które należy przemyśleć już na etapie sporządzania podstawowego projektu. Mimo, że zazwyczaj przebywamy tu krótko, to jednak warto zadbać, aby klatka schodowa była miła, a przede wszystkim bezpieczna. Dobrym rozwiązaniem są na pewno lampy z czujnikiem ruchu, które zapalają się automatycznie, gdy wchodzimy do domu, a następne same gasną. To duży komfort. W przypadku długiego korytarza, warto postawić na kilka mniejszych źródeł światła, umieszczonych w regularnych odstępstwach.
Jeśli chodzi o inne popularne i często stosowane oświetlenie klatki schodowej to bez wątpienia na prowadzenie wysuwają się kinkiety schodowe, które w prosty sposób mogą doświetlić wszystkie schody. Zależy ci na oszczędności? Postaw na ledowe kinkiety na klatkę schodową. Nie dość, że zaoszczędzą energię to jeszcze pięknie rozświetlą korytarz. Korzystnym rozwiązaniem jest także plafon na klatkę schodową. Można zdecydować się na plafon boczny lub sufitowy. Tego typu oświetlenie klatki schodowej jest bardzo wygodne w użytkowaniu, a jednocześnie dyskretne i co ważne, nie zajmuje wiele przestrzeni. I na koniec coś dla zwolenników rozwiązań nowoczesnych – świecące listwy i podświetlenia LED. Jedne i drugie zapewniają niesamowity efekt dekoracyjny i pomogą skutecznie podświetlać schody lub poręcze.
Jak wybrać oświetlenie do łazienki?
W łazienkach warto postawić na urozmaicenie. Co to oznacza? Wybierając lampy do łazienki należy uwzględnić nie tylko lampy wiszące, ale także oświetlenie punktowe i dekoracyjne. Taka różnorodność pozwoli na dopasowanie natężenia światła do potrzeb użytkownika, a oprawy dekoracyjne dodadzą łazience elegancji i stylu. Jeśli chodzi o lampy wiszące do łazienki to możliwości jest całe mnóstwo. Można zdecydować się na lampę w postaci ozdobnego żyrandolu, o ile oczywiście wielkość wnętrza na to pozwala lub wybrać coś bardziej minimalistycznego, jak np. plafon sufitowy.
Kolejna kwestia to oświetlenie zadaniowe, stosowane w miejscach, gdzie wykonywane są codzienne czynności kosmetyczne takie, jak make-up oraz golenie twarzy. W tej roli dobrze spiszą się kinkiety ledowe umieszczone po bokach lustra, które dobrze oświetlą twarz i nie będą powodować tworzenia się cieni. Tym samym zapewnią precyzyjny makijaż i bezpieczne golenie. Oczywiście można też postawić na bardziej designerskie lampy łazienkowe, ale warto pamiętać, że idealne światło do zrobienia makijażu wynosi 4000K. Taka barwa jest identyczna z naturalnym światłem dziennym.
Natomiast dodatkowe, tzw. dekoracyjne lampy do łazienki pomogą zbudować nastrój i atmosferę służącą odprężeniu w trakcie relaksującej wieczornej kąpieli. Tak więc nie warto z nich rezygnować. Mogą to być listwy LED lub oświetlenie punktowe, w zależności od stylu i aranżacji wnętrza.
Lampy do sypialnia
Sypialnia jest wnętrzem, w którym w sposób szczególny zależy nam na nastrojowym klimacie i przytulności. Tutaj dobrze sprawdzą się dwa rodzaje oświetlenia – chłodne na pobudzenie o świcie oraz ciepłe, służące do zrelaksowania się i wyciszenia wieczorową porą. Jakie dokładnie lampy do sypialni będą odpowiednie? Idealnym rozwiązaniem wydaje się być jedna główna lampa sufitowa oraz dodatkowe lampki nocne, ustawione na szafkach po bokach łóżka. Oczywiście zamiast stojących lampek nocnych, można zdecydować się na lampy designerskie w postaci kinkietów ściennych, zamontowanych tuż przy ramie łóżka. Warto także rozważyć obecność lampy podłogowej z funkcją regulacji natężenia światła. Nietuzinkowe oświetlenie do sypialni? Dekoracyjne taśmy LED, które podświetlą witryny i szafki.
Oświetlenie kuchni i jadalni
Bardzo ważną kwestią są lampy do kuchni oraz lampy do jadalni. W jednym i drugim pomieszczeniu oświetlenie powinno składać się z lampy wiszącej lub plafonu sufitowego oraz dodatkowego zadaniowego źródła światła – umieszczonego odpowiednio nad blatami kuchennymi i stołem. To, jaki rodzaj lamp wybierzesz zależy już tylko od indywidualnych preferencji, a także aranżacji wnętrza. Na nowoczesne oświetlenie do kuchni i jadalni mogą składać się zarówno minimalistyczne żyrandole, jak również designerskie lampy w stylu loft – idealne do kuchni lub jadalni o surowym i oszczędnym wyrazie. Modne w ostatnim czasie wnętrza boho dobrze przyjmą lampy wykonane z rattanu, wikliny lub drewna.
Do kuchni odpowiednie będą również lampy punktowe, montowane pod szafkami wiszącymi lub bezpośrednio nad blatem roboczym, gdzie przygotowuje się posiłki, a także nad kuchenką i zlewozmywakiem. Typowym rozwiązaniem są oprawy halogenowe w postaci pojedynczych oczek, listew, trójkątów albo oprawy na świetlówki liniowe w różnych długościach. Do jadalni można wybrać jedną lampę wiszącą lub zdecydować się na zawieszenie kilku takich samych lamp obok siebie nad blatem stołu. Taki układ zyskuje ostatnio na popularności, dodając wnętrzom elegancji. Ciekawym rozwiązaniem są też ozdobne taśmy ledowe, które można zamontować na meblach lub jako ozdoba wielowarstwowego sufitu podwieszanego.
Jak oświetlić pokoje ze skosami?
Dobre oświetlenie pokoju ze skosami wiąże się z większymi wyzwaniami, ale nie jest niemożliwe. Przy niskich skosach świetnie sprawdza się oświetlenie punktowe, które można zamontować w jednym konkretnym punkcie, np. nad łóżkiem lub wzdłuż całej długości skosu. Takie oświetlenie zajmuje mało miejsca, a jednocześnie jest bardzo praktyczne i przy okazji pomaga stworzyć miłą atmosferę we wnętrzu. Niskie skosy można też oświetlić kinkietami ściennymi. Jeśli chcemy kontrolować kierunek padającego światła to wtedy najlepiej wybrać ruchome kinkiety. Bez trudu skierujemy je tam, gdzie w danej chwili są potrzebne. Jeśli chodzi o oświetlenie główne to tutaj warto unikać wiszących lamp, które niepotrzebne przytłoczą wnętrze. O wiele lepszym rozwiązaniem będą plafony sufitowe, halogenowe reflektory lub mniejsze modele lamp inspirowane stylem industrialnym. Skosy na poddaszu można skutecznie podświetlić wykorzystując do tego również lampy podłogowe, których strumień światła będzie padał na pochyły sufit i w ciekawy sposób rozjaśniał dane miejsce. W zależności od pomieszczenia można wybrać designerskie lampy o nietuzinkowej formie lub klasyczne modele z kilkoma ramionami.