Nowoczesne żyrandole – czym różnią się od klasycznych i czy warto się na nie zdecydować?
Trzeba przyznać, że do najbardziej kunsztownych elementów oświetlenia należy żyrandol. Używane były już w średniowiecznych kościołach, klasztorach i zamkach, przybierając przy tym najrozmaitsze formy. Dziś żyrandole zawierają nawet kilkanaście punktów świetlnych i zachwycają swą dekoracyjnością. Czym jeszcze różnią się od klasycznych i czy warto się na nie zdecydować?
Żyrandole klasyczne i nowoczesny a ich funkcja
Bez względu na to, czy jest to nowszy czy starszy żyrandol, jego zadaniem jest oświetlenie jak największego fragmentu powierzchni. Nie bez powodu zwykle umieszcza się go w salonach i reprezentatywnych pomieszczeniach, jak teatry, muzea, aule itp. Jego zadaniem jest nie tylko zapewnienie głównego światła we wnętrzu, ale również spełnianie ponadprzeciętnej funkcji dekoracyjnej, wysuwającej się na pierwszy plan.
Żyrandole klasyczne, czyli jakie?
Mówiąc o żyrandolu klasycznym zwykle ma się na myśli pierwotnie prosty wiszący okrągły świecznik z przymocowaną podstawą. Najczęściej mocowano go do sufitu za pomocą lin lub łańcuchów. Inspirowane nimi klasyczne żyrandole mają więc kształt koła (lub zbliżony do elipsy), z miejscem na żarówki. Niejednokrotnie zawierają kilka źródeł światła, równomiernie rozmieszczonych. Z kolei nowoczesne żyrandole wyłamują się z konwenansów, zachwycając często niebanalną formą i zastosowaniem w nich energooszczędnych żarówek LED.
Nowoczesne żyrandole – rodzaje
Nowoczesność ma to do siebie, że nie lubi nudy. Nic więc dziwnego, że nowoczesne żyrandole nieustannie zachwycają innowacyjnymi formami i technologiami oświetlenia. Przede wszystkim mamy tutaj na myśli światło LED – niezwykle energooszczędne. Wielość modeli lamp przyprawi Cię o zawrót głowy, ale możesz być pewien, że wybierzesz idealny do swojego mieszkania. Najczęściej spotykane nowoczesne żyrandole to:
- Żyrandole industrialne – znakomite w stylu loftowym. Zwykle stosuje się w nich żarówki (tzw. edisony), wyeksponowane całkowicie na zewnątrz.
- Żyrandole boho – często inspirowane makramami, z wykorzystaniem sznureczków, koralików lub sztuki origami.
- Żyrandole rustykalne – w stylu vintage, zwykle drewniane, stylizowane na „stare” i klasyczne.
- Żyrandole szklane – ich szklane klosze pasują szczególnie do minimalistycznych wnętrz i stylu industrialnego. Jeśli jednak marzy Ci się wnętrze w pałacowym stylu, sięgnij po pełen blichtru – bardziej kunsztowny żyrandol kryształowy.
- Żyrandole o oryginalnych formach – przybierają najrozmaitsze kształty, zwykle nieregularnie rozmieszczone – np. okręgi, kwadraty itp.
Czy warto się zdecydować na nowoczesne żyrandole?
Wszystko zależy od stylu aranżacji wnętrz, ale nawet w klasycznym stylu, znajdzie się miejsce dla nowoczesnych żyrandoli. Wielość ich rodzajów jest tak ogromna, że z łatwością dobierzesz model nawiązujący do ponadczasowego wystroju. Co więcej, zwykle otrzymasz w niej energooszczędne oświetlenie LED, które jest bezpieczne, wydajne, bardziej ekologiczne oraz tańsze w stosunku do tradycyjnych świetlówek, stosowanych w klasycznych żyrandolach.
Tym co różni żyrandole nowoczesne od klasycznych jest przede wszystkim różnorodność form i energooszczędne źródło oświetlenia. Z pewnością warto wybrać najnowsze rozwiązania. Jednak i miłośnicy tradycji znajdą dla siebie lampy inspirowane ich klasycznymi odpowiednikami.