Oszczędny dom z pomocą lamp LED-owych

Jeszcze kilka lat temu żarówki LED-owe były nowością na rynku. Dziś stanowią standard oświetlenia, które pozwala nie tylko obniżyć rachunki za prąd, ale również w mniejszym stopniu szkodzi środowisku naturalnemu. Jakie są korzyści z użytkowania lamp LED-owych i dlaczego warto postawić na tego typu oświetlenie w domu?

Żarówki LED w oświetleniu domowym

Dynamiczny rozwój technologii LED pozwala obecnie na zastosowanie jej właściwie do każdego typu oświetlenia w Twoim domu. Do najczęściej wykorzystywanych w nowoczesnych wnętrzach należą żarówki LED E27 spotykane w klasycznych lampach stojących, żyrandolach albo nowoczesnych kasetonach. Są one bardzo podobne do dawniej używanych żarówek wolframowych. Na rynku dostępne są także żarówki spiralne, dwururkowe oraz żarówki LED E14 z mniejszym gwintem, pasujące do niewielkich lampek nocnych, lamp do biura lub żyrandoli z małymi kloszami. Z kolei przy modnym oświetleniu, montowanym w sufitach podwieszanych, wykorzystuje się żarówki GU10 o małych rozmiarach, z dwoma wystającymi bolcami.

Altavola Design: Lampa Ledowe Okręgi No. 8 białyAltavola Design: Kinkiet Ledowe Okręgi no. 1 biały

Oszczędne lampy LED-owe

Stosowane w nowoczesnych lampach do domu energooszczędne żarówki LED-owe wykorzystują specjalistyczne diody LED, dzięki czemu mają wyjątkowo długi czas działania. W zależności od producenta, ich żywotność wynosi od 15 do 100 tysięcy godzin pracy – średnio około 30 tysięcy godzin. Mogą być więc wykorzystywane sześć razy dłużej niż żarówki halogenowe i piętnaście razy dłużej niż żarówki wolframowe. Mają również znacznie mniejszy pobór mocy, który pozwala jednak na uzyskanie wartości świetlnych podobnych do standardowych żarówek, a także przekłada się na obniżenie rachunków za prąd.
W obliczu rosnących cen za prąd narzucanych przez producentów, stosowanie energooszczędnych lamp LED-owych w domu to najskuteczniejszy sposób na mniejsze opłaty za korzystanie z mediów. Wymieniając wszystkie żarówki i lampy tradycyjne na oświetlenie LED-owe możemy spodziewać się oszczędności wynoszących 80-90% w skali roku. Warto przy tym zainwestować w źródła światła pochodzące od sprawdzonych producentów, które spełniają wszelkie normy bezpieczeństwa, parametrów trwałości i jakości emitowanego światła dla Twojego domu.

Lampy LED-owe – przyjazne dla środowiska

Nowoczesne oświetlenie LED-owe to również ekologiczne korzyści wpływające w znaczący sposób na stan środowiska naturalnego. Żarówki LED-owe produkowane są zgodnie z dyrektywą ROHS zabraniającą stosowania niebezpiecznych dla otoczenia substancji, jak ołów, kadm czy rtęć. Ich długa żywotność przyczynia się do zmniejszenia liczby odpadów, a lampy, w których stosuje się technologię LED, są konstrukcjami elektronicznymi, które można naprawiać i modernizować. Ponadto oprawy LED-owe powstają z takich materiałów, jak aluminium, PC, elementy elektroniki czy miedzi, które w 100% nadają się do recyklingu.

Lampy z technologią LED emitują bardzo mało ciepła, a więc nie muszą być dodatkowo chłodzone przez klimatyzację, co obniża zużycie energii. Aby uzyskać wystarczającą do codziennego funkcjonowania domu wartość światła, pobierają również znacznie mniej energii, przez co przyczyniają się do ograniczenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Dzięki nim mogą więc współcześnie powstawać faktycznie domy pasywne, energooszczędne i przyjazne dla środowiska.

Lampa wisząca Ledowe okręgi No.5 czarna 3k dimm Altavola Design